//
czytasz...

Artykuły

SDN z perspektywy – czy przewidywania się sprawdziły?

f5 networks logo

Praktycznie każdy produkt lub innowacja powstały ze względu na konieczność przezwyciężenia jakiegoś wyzwania. Każda sieć ma dwa cele: pierwszy to stworzenie najkrótszego, najszybszego i najbardziej bezpiecznego połączenia. Drugim celem jest transport danych przez te połączenia.  Sieci definiowane programowo (ang. Software Defined Networking – SDN) pomagają uprościć złożoność w projekcie dzięki mniejszej liczbie warstw sieci i możliwości wprowadzania zmian na każdej warstwie bez wpływania na pozostałe. Może to być szczególnie przydatne w sytuacji, gdy wdrożymy szybszą technologię, np. zaczniemy używać światłowodu zamiast kabla miedzianego, a połączenie będzie mogło zostać zastąpione bez wpływu na wyższe warstwy.

Możliwości SDN nie są jeszcze w pełni rozpoznane w firmach, jednak zachęca to CIO i CTO do poznania korzyści, jakie mogą osiągnąć. Spoglądając na to, o czym mówili eksperci w styczniu 2015 roku, sprawdzamy czy ich przewidywania się spełniły.

  1. Analiza big data napędzana przez sieć: W roku 2015 jasne było, że rozwój mobilności był napędzany przez konieczność dostępu do danych z każdego urządzenia w każdym miejscu. Urządzenia mobilne wyprzedziły również komputery stając się głównym urządzeniem do przeszukiwania Internetu. Rezultatem tego w roku 2015 była maksymalizacja jakości dostarczanej użytkownikowi i bezproblemowy dostęp za pośrednictwem chmury. Wystarczy spojrzeć ile pojawiło się w ostatnim czasie nowych urządzeń typu wearable i od razu możemy się domyślić, jak bardzo urosło big data. Dynamiczny rozwój opasek fitness, urządzeń do gier oraz technologii wearable w szpitalach spowodowała gwałtowny wzrost w ilości danych, które są zbierane i przetwarzane.
  1. Produkcja oparta na OpenDaylight: Pierwsze wdrożenia miały mieć miejsce właśnie w roku 2015. OpenDaylight (ODL) to projekt, którego celem jest przyśpieszenie wdrożenia technologii dostępnej dla użytkowników i rozpowszechnienie SDN. W przeciągu roku mogliśmy zaobserwować, że Open SDN odniósł ogromny sukces w branży. Dość powiedzieć, że ponad 70% firm używa lub planuje używać ODL w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. Przewidywania odnośnie ODL rzeczywiście były celne.
  1. SDN w nowych sektorach: Od handlu i służby zdrowia po usługi hotelarskie, rozwój SDN na tych rynkach był kolejną prognozą z roku 2015. W roku 2014 SDN zaufało sporo uniwersytetów. W roku 2015 jednak, ten wzrost nie był aż tak dynamiczny jak przewidywano. Co więcej, nie odnotowaliśmy również wielkiego wzrostu wykorzystania SDN na rynkach wertykalnych.

Technologie nie zawsze będą się rozwijać we wszystkich obszarach, jednak jasne jest, że SDN staje się coraz bardziej popularny. Rynek SDN będzie się zwiększał w nadchodzących latach dzięki trendom takim jak mobilność, chmura i big data. Upewnij się, że twoja sieć jest na to przygotowana.

Autor: Ireneusz Wiśniewski, Country Manager Poland, F5 Networks

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz