//
czytasz...

Business Intelligence

Qlik prezentuje platformę deweloperską do wizualizacji i analiz danych

Qlik, lider w obszarze analiz wizualnych, przedstawił nowoczesną platformę analityczną wspierającą tworzenie aplikacji analitycznych szytych na miarę, także gotowych do umieszczenia w sieci Web. Platforma Analityczna Qlik została zaprojektowana specjalnie dla deweloperów, by mogli oni budować aplikacje służące analizie danych i tym samym dać firmom przewagę konkurencyjną, wykorzystując wydajność platformy. Platforma analityczna Qlik może służyć zwiększeniu zasięgu wykorzystania narzędzi BI wśród partnerów i klientów za pośrednictwem ekstranetu czy stron WWW, ułatwiając współpracę oraz interakcje z wykorzystaniem danych.

Platforma Analityczna Qlik daje pełen dostęp do asocjacyjnego silnika indeksującego dane nowej generacji QIX, umożliwiającego użytkownikom eksplorowanie relacji między wieloma źródłami danych, które w tradycyjnym, hierarchicznym modelu danych byłyby niemożliwe do dostrzeżenia. Silnik QIX wspomaga kolumnowe przechowywanie danych, zapewnia wydajną kompresję i indeksowanie danych, co przekłada się na większą elastyczność pracy, bez konieczności poruszania się predefiniowanymi ścieżkami. W rezultacie, nie tylko aplikacje powstają szybciej, lecz również skraca się czas uzyskiwania odpowiedzi i wyciągania wniosków.

Platforma Analityczna Qlik składa się z :

 • Asocjacyjnego silnika indeksującego dane QIX
 • Biblioteki nowoczesnych, kompatybilnych z urządzeniami mobilnymi wizualizacji Qlik Sense
 • Otwartego i udokumentowanego interfejsu programistycznego aplikacji (API), a także dodatków i rozszerzeń typu mashup
 • Bezpośredniego dostępu interfejsu programistycznego aplikacji (API) do silnika QIX
 • API dla zarządzania backendem, kontrolą przepływu danych i ich bezpieczeństwem

Zestawu narzędzi do tworzenia modeli danych, wyrażeń oraz wykresów

„Mimo, iż wizualizacje dostarczane dzięki Platformie Analitycznej Qlik są intuicyjne, zaprojektowane z myślą o urządzeniach mobilnych i inteligentnie wykorzystują dane w oparciu o zawarty kontekst, prawdziwym kluczem do sukcesu jest silnik QIX.” – mówi Anthony Deighton, CTO i SVP ds. Produktu w Qlik. – „Deweloperzy mogą budować aplikacje bazujące na aktualnych źródłach danych czy magazynach danych lub po prostu dodać swoje dane do silnika QIX i w pełni wykorzystać technologię indeksującą, która wyróżni ich aplikacje od innych. Tę samą platformę wykorzystaliśmy do budowy Qlik Sense, a teraz udostępniamy ją deweloperom na całym świecie.”

„Tagetik dostarcza oparte na chmurze rozwiązanie do zarządzanie wydajnością w firmie, pomagające dyrektorom finansowym w planowaniu, raportowaniu i dokonywaniu odkryć w krótszym czasie, ale za to z większą pewnością.” – mówi Manuel Vellutini, CEO w firmie Tagetik (Qlik OEM Partner) – „Dzięki nowej Platformie Analitycznej Qlik możemy do naszego rozwiązania Tagetik Analytics szybko dodać najwyższej klasy narzędzia służące do samodzielnych wizualizacji i analiz. Nasze partnerstwo to przede wszystkim szansa dla klientów Tagetik i Qlik na zwiększenie korzyści z poczynionych inwestycji.”

Deweloperzy wykorzystują otwarte API do dalszej rozbudowy platformy, tworząc ekosystemy wokół technologii Qlik, włącznie z rozwiązaniami prezentowanymi w Qlik Branch. Będący częścią ruchu otwartego dostępu do kodu źródłowego, Qlik Branch wspiera współpracę i innowacyjność poprzez zapewnianie otwartego dostępu do wiedzy na temat tego, jak przedsiębiorstwa wykorzystują Qlik Sense podczas tworzenia stron, wizualizacji, aplikacji itp. Ponieważ wszystkie projekty działają na zasadzie licencji Open Source, użytkownicy mogą nie tylko tworzyć, współpracować i wypowiadać się na temat projektów, lecz również proponować rozwiązania czy pobierać rozszerzenia z pełnym kodem źródłowym, zupełnie za darmo. Zespół ds. relacji z deweloperami czynnie wspiera ideę dzielenia się i wymiany doświadczeń.

Platforma Analityczna Qlik jest częścią portfolio Qlik do analiz wizualnych, w skład którego wchodzą:

 • Platforma Analityczna Qlik: zaprojektowana dla deweloperów tworzących wszelkie aplikacje oparte na danych. Partnerzy OEM oraz deweloperzy mogą tworzyć aplikacje korzystając z potężnego silnika asocjacyjnego QIX in-memory, w tym z pełnej funkcjonalności interfejsów API, m. in. do osadzania efektów swojej pracy w sieci web. Dzięki tej platformie nie są oni ograniczeni do ram dostarczanych przez producenta i mogą tworzyć cokolwiek zaplanują,

 • Qlik Sense Desktop: Pełna, darmowa wersja aplikacji, która dostarcza mechanizm “przeciągnij i upuść” by wizualizować i eksplorować dane, a także tworzyć narracje. Początkujący użytkownicy mogą rozpocząć pracę po prostu przeciągając plik z Excela bezpośrednio do Qlik Sense. Qlik Sense Desktop jest bezpłatny w zakresie prywatnego i biznesowego wykorzystania, bez limitów w zakresie liczby aplikacji, które zostaną stworzone. Nie ma również restrykcji w zakresie dzielenia się plikami.

 • Qlik Sense Enterprise: zastosowanie Qlik Sense Enterprise pokrywa wszystkie potrzeby biznesowe – od raportowania i samodzielnej wizualizacji do kierowanych analiz z możliwością osadzania na witrynach sieci web. Qlik Sense Enterprise został zaprojektowany by służyć bezwarunkowo wszystkim: użytkownicy biznesowi otrzymają intuicyjne doświadczenia, deweloperzy możliwość dowolnego tworzenia aplikacji, a działy IT scentralizowaną kontrolę i nadzór na danymi.

 • Qlik Cloud: Qlik kontynuuje rozszerzanie oferty w zakresie chmury: Qlik Sense Cloud umożliwia bezpłatne dzielenie się aplikacjami analitycznymi między pięcioma osobami. Dodano również możliwość publicznego dzielenia się wykresami dzięki Qlik Sense Charts, a Qlik DataMarket pozwala na łatwy dostęp do zewnętrznych źródeł danych.

„Qlik wciela w życie swoją wizję analityki dla wszystkich. Tak jak nasza oferta nie ogranicza użytkowników, tak my nie narzucamy typów aplikacji, jakie mogą zostać stworzone przy użyciu Platformy Analitycznej Qlik. Dzięki temu rynek dla Qlik i wszystkich partnerów ma szansę znacznie wzrosnąć.” – mówi Rick Jackson, CMO w Qlik.

Platforma Analityczna Qlik oraz cennik dla deweloperów będą dostępne w czerwcu 2015 roku.

Źródło: Qlik

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop
 • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz