//
czytasz...

ERP

IDC: Kolejny rok z rzędu Comarch numer 1 na rynku polskich dostawców systemów ERP

comarch logo

Jak wynika z najnowszego raportu IDC, Comarch zdecydowanie umocnił pozycję lidera wśród polskich dostawców systemów ERP. Krakowska spółka zwiększyła także swój udział w rynku, deklasując konkurencje.

 Z trójki największych dostawców ERP, w 2013 roku tylko Comarch zwiększył udział rynkowy zgarniając 14% rynku (wzrost o 12% w stosunku do roku 2012). W rankingu uwzględniającym polskich i zagranicznych dostawców ERP, Comarch zajmuje drugie miejsce, zaraz po SAP’ie.

 Zbigniew Rymarczyk wiceprezes Comarch, dyrektor sektora ERP nie ukrywa, że także w 2014 r. Comarch zamierza istotnie zwiększyć swój udział w rynku.

Sprzedaż naszych systemów wciąż bardzo dynamicznie rośnie. Po pierwszym półroczu 2014 r. sprzedaż Comarch ERP w Polsce zwiększyła się aż o 40% i po 6 miesiącach wynosi prawie 60 mln zł. To najlepszy wyniki w naszej 20-letniej historii. Szczególnie dynamicznie rośnie sprzedaż rozwiązań w chmurze i najnowszego systemu Comarch ERP Altum, na którego wdrożenie w 2014 r., zdecydowała się m.in. giełdowa spółka Krakchemia SA. Sprzedaż rozwiązań Comarch w modelu chmury po pierwszym półroczu zwiększyła się jeszcze szybciej –  o 60% – mówi wiceprezes Comarch Zbigniew Rymarczyk.

 Wg danych IDC Comarch odnotował w 2013 roku wzrost sprzedaży o 14,7%, podczas gdy wartość całego rynku ERP zwiększyła się tylko o 2,2%. Szczególnie wysoką dynamikę osiągnęła sprzedaż w modelu chmury obliczeniowej – wzrost o 42%,  rozwiązań mobilnych o 77% oraz 24% w segmencie business intelligence. Jak zwracają uwagę analitycy IDC, przyjęta przez Comarch strategia inwestycji w budowę rozwiązań z obszaru tzw. Trzeciej Platformy IT (m.in. chmura, mobilność, big data i social media) okazała się skuteczna i  przełożyła się na bardzo dynamiczny wzrost przychodów ze sprzedaży.

Analitycy IDC docenili również autorski serwis społecznościowy – Społeczność Comarch ERP, którego grupą docelową są użytkownicy i partnerzy rozwiązań do zarządzania przedsiębiorstwem produkowanych przez Comarch. Platforma umożliwia wymianę wiedzy, daje użytkownikom wpływ na rozwój systemów Comarch, a także stanowi pomoc w rozwiązywaniu problemów.

W raporcie zwrócono uwagę, że ważnymi czynnikami wzrostu Comarch w kolejnych latach będą: inwestycja w ERP 2.0, wdrożenia systemu Comarch ERP Altum, wzrost sprzedaży analiz biznesowych oraz dalsza ekspansja geograficzna.

Comarch zajął również wysokie pozycje w innych podkategoriach oprogramowania biznesowego, analizowanych przez IDC, czyli w aplikacjach:

do zarządzania relacjami z klientami (CRM) – 2 .pozycja,

do zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) – 2. pozycja,

do zarządzanie zasobami organizacji (ERM) – 2. pozycja,

do zarządzania operacyjnego (OMA) – 2. pozycja,

analitycznych (BI) – 3. pozycja.

 Edyta Kosowska, Senior Research Manager w IDC Polska, współautorka raportu, dostrzega zmiany w podejściu firm z sektora MSP do oprogramowania biznesowego.

Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z systemów ERP w modelu chmurowym, który jest bardzo korzystny, zwłaszcza dla przedsiębiorstw z segmentu MSP. Rozwiązuje on szereg problemów, począwszy od utrzymywania własnej serwerowni i pracowników w dziale IT a skończywszy na wydatkach inwestycyjnych w momencie wdrożenia. Comarch jako jedna z pierwszych firm na rynku dostrzegł ten trend i teraz czerpie z tego korzyści. – mówi Edyta Kosowska.

*Raport IDC: Poland Enterprise Application Software Market 2014–2018 Forecast and 2013 Vendor Shares, wrzesień 2014.

 Udziały w rynku systemów wspomagających zarządzanie w 2013 rokuUdziały w rynku systemów wspomagających zarządzanie w 2013 roku

 Źródło: Comarch

 

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz