//
czytasz...

ERP

Intel Security prognozuje: w drugiej połowie 2017 roku spadnie liczba i skuteczność ataków ransomware

Mniej zagrożeń ransomware, wykorzystanie dronów przez hakerów, wzrost liczby ataków socjotechnicznych, skomplikowane ataki mobilne, włamania do inteligentnych domów, ale też lepszy poziom współpracy firm i instytucji w zakresie walki z cyberprzestępczością. Co jeszcze czeka świat w zakresie cyberbezpieczeństwa w 2017 roku?

Firma Intel Security opublikowała raport McAfee Labs 2017 Threats Predictions Report, który opisuje 14 prognozowanych trendów w obszarze zagrożeń w 2017 roku. Raport powstał na podstawie opinii 31 ekspertów z Intel Security.

McAfee Labs od wielu lat bada, analizuje i obserwuje rynek cyberbezpieczeństwa. Na podstawie jego rozwoju, dynamiki, zachowań oszustów i kierunku ewolucji systemów ochrony jest w stanie przewidzieć najbliższą przyszłość tego sektora. To ważne, bo wiedząc, czym dysponują hakerzy, możemy lepiej przygotować się do odpierania ataków – tłumaczy Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security. – Każda nowa technika obrony jest skuteczna, dopóki cyberprzestępcy nie stworzą mechanizmów uniku i obejścia. Aby pokonać przeciwnika, musimy nie tylko dogłębnie znać środowisko zagrożeń, ale również zmienić dynamikę ataku i obrony. Im więcej zatem wiemy o tym, jak działają cyberprzestępcy i co zamierzają, tym lepiej.

Prognoza zagrożeń na rok 2017

Raport dotyczący zagrożeń w 2017 roku obejmuje bardzo szeroki zakres, w tym zagrożenia typu ransomware, zaawansowane ataki skierowane na sprzęt i oprogramowanie firmware oraz urządzenia IoT (inteligentny dom), wykorzystanie uczenia maszynowego do ataków socjotechnicznych oraz rozwój współpracy między branżą a aparatem ścigania:

1. W drugiej połowie 2017 roku spadnie liczba i skuteczność ataków ransomware.
2. Spadnie liczba ataków wykorzystujących luki w systemie Windows, natomiast coraz częściej na celowniku cyberprzestępców będzie oprogramowanie infrastruktury i wirtualizacji.
3. Zaawansowani cyberprzestępcy będą w większym stopniu atakować sprzęt komputerowy i oprogramowanie firmware.
4. Hakerzy używający oprogramowania na laptopach będą podejmowali próby ataków z wykorzystaniem dronów (dronejacking) dla różnych celów przestępczych lub związanych z haktywizmem, czyli użyciem komputerów i sieci do promowania celów społecznych i politycznych.
5. Ataki mobilne będą łączyć blokadę urządzeń z kradzieżą danych logowania, co pozwoli złodziejom uzyskać dostęp do rachunków bankowych i kart kredytowych.
6. Wirusy w Internecie rzeczy umożliwią włamanie się do „inteligentnego domu”, a wykrycie takiego incydentu może potrwać nawet kilka lat.
7. Uczenie maszynowe przyspieszy wzrost liczby zaawansowanych ataków socjotechnicznych.
8. Fałszywe reklamy i kupowane „lajki” będą nadal podkopywać zaufanie.
9. Wojny reklamowe osiągną apogeum, a nowe techniki używane przez reklamodawców będą kopiowane przez hakerów, aby zwiększyć zakres rozprzestrzeniania wirusów.
10. Haktywiści odegrają ważną rolę w ujawnianiu problemów dotyczących prywatności.
11. Wzmożona współpraca między organami ścigania a branżą zaowocuje skutecznymi akcjami, które osłabią cyberprzestępczość.
12. Udostępnianie informacji o zagrożeniach zanotuje znaczny rozwój w 2017 roku.
13. Szpiegostwo cybernetyczne stanie się równie powszechne w sektorze prywatnym i światku przestępczym , ale też na arenie polityki państw narodowych.
14. Gracze w branży bezpieczeństwa fizycznego i cybernetycznego będą współpracować, aby lepiej chronić produkty przed zagrożeniami cyfrowymi.

Więcej informacji o prognozach McAfee Labs na rok 2017 można znaleźć na blogu.

Prognozy dotyczące bezpieczeństwa chmury i Internetu rzeczy

McAfee Labs w swoim najnowszym raporcie przedstawia również prognozy dotyczące bezpieczeństwa chmury i Internetu rzeczy w ciągu najbliższych 2-4 lat, w tym trendów w zakresie zagrożeń, gospodarki, polityki i regionów. Na podstawie wniosków, do jakich doszli specjaliści z Intel Security, można określić również reakcje producentów urządzeń, dostawców usług w chmurze i sprzedawców zabezpieczeń.

Sześć kluczowych wyzwań dla branży

Część raportu dotycząca trudnych problemów wskazuje, że branża powinna poprawić skuteczność obrony przed zagrożeniami poprzez redukcję asymetrii informacji między atakującymi a obrońcami, zwiększenie kosztów lub obniżenie potencjalnych zysków z ataku, poprawę widoczności zdarzeń, lepszą identyfikację wykorzystania autentycznych elementów, usprawnienie ochrony danych rozproszonych oraz wykrywanie i ochronę w środowiskach bezagentowych.

Więcej informacji w pełnym tekście raportu: McAfee Labs 2017 Threats Predictions Report.

Źródło: Intel Security

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz