//
czytasz...

ERP

Odwrócony VAT w TETA Constellation

System ERP UNIT4 TETA rozwijany i na bieżąco dostosowywany do zmieniających się przepisów prawnych.

W październiku weszła nowelizacja ustawy o VAT. Rozszerzeniu uległ katalog towarów wrażliwych, w stosunku do których obowiązuje tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia, polegający na przerzuceniu obowiązku rozliczenia podatku VAT ze sprzedającego na nabywcę. Regulacją tą zostały objęte niektóre wyroby stalowe, złoto oraz niektóre odpady. W TETA Constellation wykonano odpowiednie modyfikacje w zakresie obsługi procesu sprzedaży i zakupu.

W aplikacji w kartotece indeksów dodano wskaźnik: Odwrotne obciążenie, który będzie informował, czy indeks podlega procedurze odwrotnego obciążenia. W słowniku stawek VAT dodano możliwość zdefiniowania stawki VAT dla odwrotnego obciążenia.

Przyjęte rozwiązanie umożliwia wystawianie dokumentów, w tym faktur sprzedaży jak i zakupu, na których znajdują się zarówno towary podlegające procedurze odwrotnego obciążenia, jak i towary dla których VAT naliczany jest na dotychczasowych zasadach. Dzięki temu użytkownik nie musi za każdym razem analizować poszczególnych pozycji i decydować, które z nich jakiej procedurze mają podlegać. Dzieje się to automatycznie na podstawie wcześniejszych ustawień.

W TETA Constellation ułatwiono generowanie faktury wewnętrznej z faktury zakupu. Na fakturę wewnętrzną przepisywane są tylko pozycje podlegające odwróconemu VAT, bowiem tylko one podlegają rozliczeniu przez nabywcę.

Wydruki faktur zostały odpowiednio zmodyfikowane i przystosowane do nowych przepisów.

Źródło: UNIT4 TETA

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz