//
czytasz...

Wiadomości

Comarch numerem jeden w Indeksie Patriotyzmu Polskiego Biznesu wśród spółek giełdowych

comarch logo

Comarch został zwycięzcą rankingu Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu w kategorii spółka giełdowa. Podczas uroczystej gali redakcja „Rzeczpospolitej” uhonorowała krakowskiego producenta rozwiązań teleinformatycznych za konsekwentnie realizowaną od lat strategię patriotyzmu. Składają się na nią: zapłacony podatek, wydatki na badania i rozwój oraz działalność charytatywna. Doceniano także wydatki na działalność prospołeczną czy wspieranie organizacji pozarządowych.

Nagrody zostały stworzone, aby uhonorować firmy przyczyniające się do rozwoju Polski, a jednocześnie sumiennie wywiązujące się z powinności i zobowiązań względem społeczeństwa oraz państwa.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki oraz szkolnictwa wyższego, podczas gali na warszawskiej giełdzie mówił: – Doceniając szansę, jaką Polsce daje członkostwo w Unii Europejskiej, powinniśmy pamiętać o interesie narodowym, wzorując się na krajach Zachodu.

Jak mówi profesor Janusz Filipiak, prezes i założyciel Comarch SA:  – Dokładamy starań, aby zapewnić stabilny, długoterminowy wzrost skali działania firmy oraz zdolność do generowania innowacji, przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznej dywersyfikacji oraz satysfakcjonującej rentowności jej działalności.

Jak podkreśla profesor Filipiak, 50 proc. przychodów Comarch pochodzi z eksportu polskiej myśli technicznej do ponad 40 krajów na świecie, głównie z Europy Zachodniej i USA.

– Dzięki szerokiemu portfolio klientów, wciąż tworzymy nowe miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów w 14 miastach w Polsce. W ciągu 3 kwartałów 2015 roku utworzyliśmy 777 nowych miejsc pracy (w samym Krakowie 400). Pracownicy, których w Grupie Comarch jest obecnie 5 030 (800 pracuje w R&D), cenią sobie gwarancję stabilnego zatrudnienia przez polski kapitał – dodaje.

Jako firma z kapitałem rdzennie polskim, Grupa Comarch inwestuje w polskie innowacje. Nakłady na badania i rozwój przekroczyły 10 proc. przychodów ze sprzedaży w 2014 r. i osiągnęły wartość 111,4 mln zł. Comarch i polskie spółki zależne z grupy rokrocznie zasilają budżet państwa z tytułu podatków CIT, VAT, podatków i składek od wynagrodzeń pracowników oraz podatków od nieruchomości.

Ważnym aspektem funkcjonowania firmy jest działalność charytatywna i społeczna. Trwający od 14 lat mecenat Comarch nad Cracovią, klubem o ponad stuletniej historii, legendy polskiego piłkarstwa sprawił, że drużyna odnosi sukcesy sportowe, ma stabilne wyniki finansowe i zachowuje opinię w pełni rzetelnego, wypłacalnego pracodawcy, co w polskiej piłce nie jest zjawiskiem powszechnym.

Oprócz tego Comarch bierze udział w licznych akcjach charytatywnych, takich jak Szlachetna Paczka.  Wspiera również Fundację Jaśka Meli Poza Horyzonty i organizuje zbiórki dla nieuleczalnie chorych dzieci, niepełnosprawnych, domów dziecka, osób bezdomnych czy schronisk dla zwierząt. Sponsoruje również imprezy kulturalne, m.in. Mariacki Festiwal Organowy.

O Indeksie
W opinii Pawła Jabłońskiego zastępcy redaktora naczelnego redakcji „Rzeczpospolitej” w czasach globalizacji, coraz większego znaczenia nabierają wartości patriotyczne i etyczne. Redakcja „Rzeczpospolitej” i Fundacja Patriotyzmu Gospodarczego, uznając ważność tych aspektów, chce wskazać i nagrodzić firmy, których działalność w największym stopniu przyczynia się do rozwoju naszego kraju i bogacenia się społeczeństwa.

Patriotyzm w ekonomii jest trudny do obiektywnego uchwycenia. Zakładamy, że chodzi o firmy, które szczególnie przyczyniają się do rozwoju naszego kraju, nieuchylającą się przy tym od swoich powinności względem państwa i społeczeństwa. W wyborze odpowiednich firm wzięliśmy pod uwagę wzrost zatrudnienia, płace, zapłacone podatki, wydatki na badania i rozwój oraz działalność prospołeczną i charytatywną. Metody szacowania tych osiągnięć i przydzielenia im odpowiednich wag, decydujących o pozycji, określi kapituła, do której zostali zaproszeni uznani ekonomiści oraz osoby o wysokim autorytecie. Na podstawie zebranych danych zostanie sporządzona lista firm, które najbardziej przyczyniają się do rozwoju naszego kraju i społeczeństwaprzyznaje redaktor Jabłoński.

Źródło: Comarch

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz