//
czytasz...

Wiadomości

Comarch w raporcie Emerging Market Global Players

comarch logo

Zaszczytne miejsce lidera innowacyjności wśród polskich firm, działających na rynkach międzynarodowych, przyznano Comarch. W klasyfikacji raportu Emerging Market Global Players, w której Comarch został odnotowany, brano pod uwagę kryterium wzmocnienia możliwości innowacyjnych poprzez umiędzynarodowienie.

Zarządzana przez profesora Janusza Filipiaka spółka uplasował się również na 16 pozycji najlepszych 30 zagranicznych inwestorów niefinansowych z Polski, przeznaczając na projekty międzynarodowe nakłady rzędu 71 mln dolarów.

W raporcie zwrócono uwagę, że tylko 3 polskie firmy mają zlokalizowane centra badawczo – rozwojowe również poza granicami. Comarch jako lider tej analizy prowadzi prace badawcze w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i we Francji.

Raport autorstwa Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK) w Warszawie oraz the Vale Columbia Center on Sustainable International Investment (VCC) na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku przygotowany w ramach międzynarodowego projektu badawczego Emerging Market Global Players, współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

W tegorocznym raporcie uwagę poświęcono działalności innowacyjnej polskich przedsiębiorstw międzynarodowych, omawiając strategie tworzenia, przejmowania oraz ochrony wynalazków i wiedzy, stosowane przez nie w działaniach globalnych.

Wśród firm sklasyfikowanych w rankingu najbardziej innowacyjne okazały się firmy z branży IT, następnie firmy chemiczne i farmaceutyczne, za nimi zaś firmy produkujące maszyny i urządzenia. Co ważne, nie  stwierdzono istnienia związku między wysokością wydatków na B+R i stopniem umiędzynarodowienia: wśród największych inwestorów B+R znajdują się zarówno firmy prowadzące działalność zagraniczną na szeroką skalę, jak i te ze stosunkowo niewielkimi inwestycjami zagranicznymi. Zyskuje natomiast na  znaczeniu strategia polegająca na przejmowaniu firm zagranicznych, które są już w posiadaniu patentów lub wynalazków na zaawansowanym etapie rozwoju.

Anglojęzyczna wersja raportu jest dostępna na stronie >>

Źródło: www.comarch.pl

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz