//
czytasz...

Wiadomości

EPEC w Elblągu wdraża rozwiązanie GIS do zarządzania danymi przestrzennymi

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wdraża system informacji przestrzennej (GIS). System będzie stanowił techniczną bazę danych, której zadaniem będzie gromadzenie i udostępnianie danych o infrastrukturze ciepłowniczej Spółki. Za budowę i uruchomienie rozwiązania odpowiada firma GIS-LOGIC, partner Esri Polska

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (EPEC) w swojej działalności przykłada szczególną wagę do wykorzystania sprawdzonych i nowoczesnych technologii, pozwalających skutecznie podnieść efektywność działania całego zakładu. Głównym celem wdrożenia Systemu Informacji Przestrzennej jest zwiększenie jakości zarządzania infrastrukturą ciepłowniczą oraz poprawa dostępu do danych przestrzennych sieci dla pracowników EPEC. Zadaniem systemu jest wsparcie eksploatacji sieci zgodnie z procedurami, instrukcjami i przepisami branżowymi oraz założeniami OpenGIS i dyrektywą INSPIRE. W przyszłości planowane jest udostępnienie danych GIS także podmiotom zewnętrznym.

Systemy Informacji Przestrzennej pomagają planować prace eksploatacyjne i modernizacyjne oraz usprawniają obsługę klienta. Integrują mapy, infrastrukturę sieciową oraz informacje o zachowaniu klientów i mieszkańców z danymi z rejestratorów, czujników czy obrazami z termowizji.

„Z rozwiązań wykorzystujących mapy i schematy na co dzień korzystają nie tylko mieszkańcy czy ekolodzy, ale przede wszystkim geodeci, architekci, służby miejskie i oczywiście przedsiębiorstwa zarządzające infrastrukturą sieciową. To właśnie tu termin „Gdzie?” nabiera szczególnego znaczenia: z jednej strony – celem zapewnienia jakości i ciągłości dostaw, a z drugiej – w efektywnym zarządzaniu przedsiębiorstwem energetyki cieplnej. Przeprowadzana analityka danych przestrzennych pozwala lepiej rozumieć to, co dzieje się na sieci – pomaga poznawać specyfikę miejsc, obszarów, mieszkańców oraz charakter procesów mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa ciepłowniczego – mówi Przemysław Szot, odpowiedzialny za rozwój m.in. rynku ciepłowniczego w Esri Polska.

Rozwiązanie wykorzystujące technologię ArcGIS firmy Esri zostało wybrane w wyniku przetargu spośród czterech ofert złożonych przez wiodących krajowych dostawców systemów klasy GIS. Oferta uzyskała wysokie noty za wartość techniczną, funkcjonalną, możliwość rozbudowy i doświadczenie wykonawcy. Okazała się również najkorzystniejsza pod względem ceny i kosztów utrzymania.

Obecnie trwają zaawansowane prace wdrożeniowe związane między innymi z migracją danych z dotychczasowego systemu GIS, opracowywaniem aplikacji dedykowanych oraz integracją z pozostałymi systemami informatycznymi EPEC. Zakończenie prac planowane jest na koniec tego roku.

Źródło: Esri Polska

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz