//
czytasz...

Wiadomości

Jak usprawnić działanie firmy? Optymalizacja procesów finansowych to konieczność

macrologic logo new

Działy finansowe przetwarzają ogromne ilości danych, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i zewnątrz organizacji. Usprawnienie procesów finansowych, związanych z wykorzystywaniem tych informacji jest podstawą sprawnego funkcjonowania nie tylko tego pionu, ale i całego przedsiębiorstwa.

Zdaniem Patrycji Ptaszek-Strączyńskiej, dyrektor ds. finansów w Macrologic SA, dział finansowy, niezależnie od charakteru działalności organizacji, uczestniczy w wielu procesach zachodzących w firmie. — Zespoły finansowe otrzymują mnóstwo informacji ze strony zewnętrznej, spoza świata firmy, ale również bardzo dużo zapisów od naszych kolegów i współpracowników. Z drugiej strony przygotowujemy informacje, z których korzystają pracownicy, kierownicy, zarząd, akcjonariusze i organa skarbowe. A zatem księgowość istniejąca sama dla siebie „nie występuje w przyrodzie”. A ponieważ procesy te są istotne dla sprawnego działania całego przedsiębiorstwa, powinny być one optymalizowane.

Poszukiwanie rozwiązań systemowych

W opinii eksperta Macrologic, optymalizacja procesów powinna składać się z dwóch etapów: „detektywistycznego” oraz etapu codziennego zarządzania procesem. Pierwszy powinien obejmować analizę wyzwań, z którymi mierzy się firma oraz poszukiwanie rozwiązań systemowych, mogących pomóc w rozwiązaniu wszelkich zastojów, z jakimi na co dzień mają do czynienia pracownicy zespołów finansowych. — Na przykład, mówiąc o zmianie polegającej na wprowadzeniu e-dokumentów jako podstawie działania księgowości, możemy zaproponować działania związane z tym, by tych e-dokumentów — dotyczących zaliczek, delegacji itp. — było jak najwięcej, bo to istotnie przyśpiesza obieg informacji — mówi Patrycja Ptaszek-Strączyńska. I tłumaczy dalej, że elektroniczny obieg informacji w firmie sprzyja wypracowaniu mechanizmu samozarządzania w przedsiębiorstwie. — Elektroniczne informacje możemy dystrybuować do oddziałów czy zespołów, które w danej chwili są mniej obciążone pracą. To owocuje tym, że na przykład w przypadku urlopów nie mamy kłopotów z rozdzielaniem pracy. Tę pracę, która jest do wykonania, koledzy dzielą między sobą bez angażowania kierownika, bez rozstrzygania, kto w tym tygodniu będzie za kogo pracował — zaznacza Patrycja Ptaszek-Strączyńska.

Zarządzanie procesem na co dzień

Drugi etap to obserwacja, na ile proces i jego poszczególne zadania są realizowane w ustalonych ramach czasowych i wydajnościowych. To pozwala między inynymi uzyskać wiedzę na temat efektywności procesu oraz docierać z informacją do osób lub czynności, które powodują jego opóźnienia. — Weźmy jako przykład dokumenty wprowadzane w sposób elektroniczny: dzięki zastosowaniu takiego mechanizmu widzimy, kto zgromadził już znaczną liczbę dokumentów, które czekają na opis albo akceptację. Wówczas z ponagleniami zwracamy się już tylko do osób, które rzeczywiście mają „coś na sumieniu” — podsumowuje Patrycja Ptaszek-Strączyńska.

Wywiad z dyrektor ds. finansów w Macrologic SA można obejrzeć pod adresem:

http://organizacjahoryzontalna.pl/optymalizacja-procesow-finansowych-usprawnia-dzialanie-firmy/

Źródło: Macrologic

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz