//
czytasz...

Wiadomości

Krajowy Rejestr Długów współpracuje z DomConsult

DomConsult Logo

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA (KRD) i DomConsult Sp. z o.o. nawiązały współpracę, dzięki której informacje o zaległościach czynszowych członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych szybciej trafią do bazy danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

DomConsult Sp. z o.o. jest producentem systemów informatycznych wspomagających zarządzanie, specjalizującym się w rozwiązaniach dla zarządców nieruchomości. Przedmiotem zawartej niedawno umowy jest współpraca handlowa między DomConsult i KRD. a jednym z jej elementów jest uruchomienie w systemach DomConsult nowej funkcjonalności, która pozwala na automatyczne przesyłanie do rejestru dłużników KRD BIG SA informacji o wszelkich zaległościach z tytułu opłat czynszowych.

Dzięki temu rozwiązaniu, spółdzielnie i zarządcy nieruchomości będą mogli skuteczniej egzekwować swoje należności. A sam proces zgłoszenia dłużnika do bazy KRD  będzie odbywał się automatycznie po upływie zdefiniowanego wcześniej terminu.

Jak mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów: Dłużnicy winni są spółdzielniom mieszkaniowym już 400 milionów złotych. 82% tej kwoty to długi lokatorskie, ponad 70 milionów złotych winni są przedsiębiorcy. Średnia wartość długu czynszowego przypadająca na jednego dłużnika wynosi  11 788 złotych. Kwoty te są już na tyle poważne i obciążające dla budżetu spółdzielni, że szukają one rozwiązań, które pomogą w skuteczniej restrukturyzować portfel wierzytelności.  Jak pokazuje doświadczenie Krajowego Rejestru Długów i współpracujących z nim zarządców nieruchomości,  już sama informacja o zamiarze wpisania spóźnialskiego lokatora na listę dłużników, znacząco poprawia spływ należności czynszowych. Jednak procedura ręcznego generowania ponagleń, a później zgłaszania zaległości do odpowiednich rejestrów jest stosunkowo pracochłonna i często ustępuje miejsca doraźnym obowiązkom. W efekcie, kontrola terminów płatności zaczyna szwankować, a poziom należności przeterminowanych rośnie. Opracowane przez DomConsult rozwiązanie sprawia, że to system informatyczny spółdzielni czy zarządcy sam pilnuje odpowiednich terminów, a następnie samodzielnie przesyła niezbędne dane do KRD.

Źródło: DomConsult

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz