//
czytasz...

Wiadomości

Raport z badania „Kim jest współczesny księgowy”

Zapowiadana przez Ministerstwo Sprawiedliwości druga transza deregulacji ma objąć zawody finansowe, w tym usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Księgowi staną przed kolejnym wyzwaniem. Portal ksiegowiprzyszlosci.pl, którego organizatorem jest producent oprogramowania do zarządzania i księgowości enova, postanowił sprawdzić, w którym miejscu znajdują się współcześni księgowi. Kim właściwie są? Jakie mają aspiracje i pasje? Co myślą o deregulacji i nowych technologiach, w tym systemach ERP dedykowanych księgowym? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w opublikowanym właśnie raporcie z badania.

Badanie przeprowadzone zostało w dniach 3-18.06.2013 r., za pomocą kwestionariusza udostępnionego na portalu ksiegowiprzyszlosci.pl. Wzięli w nim udział czynni zawodowo księgowi z całej Polski, posiadający dostęp do Internetu. Kwestionariusz składał się z 30 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru.

 

Deregulacja zawodu księgowego – za czy przeciw?

Jeden z tematów badania dotyczył stosunku księgowych do deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zdecydowana większość ankietowanych (62%) jest przeciwna ustawie ułatwiającej dostęp do zawodu księgowego. Za jest jedynie 28% ankietowanych, a co dziesiąta osoba nie ma zdania na ten temat.

Negatywny stosunek księgowych do deregulacji wynika zapewne z faktu, że oba­wiają się oni obniżenia prestiżu ich zawodu – komentuje Wiesława Moczydłowska, ekspert z zakresu rachunkowości i podatków. – Aby właściwie ocenić samą koncepcję deregulacji zawodu księgowego należałoby, moim zdaniem, spytać o opinię również przedsiębior­ców. W końcu to oni będą korzystać z usług księgowych – dodaje.

 

Wyzwania technologiczne w branży księgowości

W zawód księgowego wpisane są również zmiany technologiczne, przyspieszające wykonywanie zadań, a także zwiększające mobilność w pracy. Jak wynika z badania, dla współczesnego księgowego system księgowy jest naturalnym narzędziem pracy. Sami księgowi wolą skoncentrować się na merytorycznych aspektach pracy, rutynę zrzucając na program. W pełni zautomatyzowane procesy księgowe ma prawie połowa ankietowanych (45%), częściowe 35%.

Księgowi odpowiadali także na pytania związane z możliwością pracy poza firmą. Okazuje się, że zdalnie może pracować połowa ankietowanych księgowych (50%), a dla części wymagane jest uzgodnienie tego z przełożonymi (18%). Z powodu braku dostępu do programu księgowego poza biurem, z takiej formy pracy nie korzysta co dziesiąty respondent. Co istotne, prawie dwie trzecie księgowych chciałoby mieć dostęp do programu księgowego przez Internet (66%). Obecnie możliwość pracy z każdego miejsca o dowolnej porze ma 15% księgowych. Tyko 14% deklaruje, że nie jest im to potrzebne.

Cloud computing w Polsce zaczyna być coraz bardziej popularny. Na razie głównie w branżach najbardziej innowacyjnych, związanych z nowoczesnymi technologiami lub marketingiem. Jak się okazuje, ponad połowa księgowych (52%) nawet nie spotkała się z takim pojęciem.

Oprogramowanie w chmurze otwiera dla księgowych nowe możliwości zarówno od strony logistycznej, jak i kosztowej – tłumaczy Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju w firmie Soneta Sp. z o.o., producenta oprogramowania do zarządzania i księgowości enova. – Pozwala prowadzić usługi, logując się do systemu przez przeglądarkę internetową, z dowolnego miejsca, o dowolnej porze, a więc szybciej reagować na potrzeby klientów, a dzięki opłatom abonamentowym obniżyć koszty eksploatacji. Rozwój oprogramowania w chmurze wprowadza nowe modele świadczenia usług księgowych dla firm: posługiwanie się przede wszystkim dokumentami, raportami w formie elektronicznej, dostępnymi przez przeglądarkę… Przewidujemy, że ten sposób pracy stanie się w najbliższych latach bardzo popularny – dodaje.

 

Wspólny konkurs wiedzy z rachunkowości SKwP i enova

W badaniu zapytano również o zainteresowanie konkursami wiedzy z rachunkowości. 77% respondentów zadeklarowało, że wzięłoby udział w konkursie przeprowadzonym na platformie internetowej.

Taki konkurs zostanie zorganizowany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wraz z firmą Soneta Sp. z o.o. Konkurs w znacznej części zostanie przeprowadzony za pośrednictwem portalu ksiegowiprzyszlosci.pl. Skierowany będzie zarówno do zawodowych księgowych, jak i studentów kierunków ekonomicznych. Cechę charakterystyczna tego konkursu stanowi rywalizacja drużyn, a nie pojedynczych osób.

– Konkursy z rachunkowości mają w Stowarzyszeniu wieloletnią tradycję i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Konkurs „Księgowi Przyszłości” nie tylko propaguje rachunkowość i promuje zawód księgowego, ale także uczy współpracy. Pokazuje, jak istotne w tym zawodzie jest współdziałanie – mówi dr Teresa Cebrowska, wiceprezes Zarządu Głównego SKwP. – Umiejętność współpracy jest niezwykle ważna i, mam nadzieję, że konkurs to pokaże – przynosząca wymierne korzyści.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj.

Źródło: www.enova.pl

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz