//
czytasz...

Wiadomości

UNIT4 TETA z inspiracją

Co roku w Polsce wystawia się około 1,5 mld faktur, a by je wydrukować, trzeba wyciąć 255 tys. drzew i zużyć trzy razy więcej wody, niż kupujemy rocznie w butelkach. W efekcie do atmosfery przedostaje się dziesięć razy więcej dwutlenku węgla niż w przypadku wystawienia e-faktur.

 Inicjatywy proekologiczne są nam zaszczepiane już od najmłodszych lat. Segregujemy odpady, oszczędzamy wodę i prąd, coraz chętniej korzystamy z ekologicznych toreb i opakowań. Nieco inaczej rzecz ma się w firmach i przedsiębiorstwach, gdzie zaabsorbowani pracą, często zapominamy o środowisku. Proekologiczne postawy są doceniane w wielu dziedzinach i aspektach prowadzenia biznesu. Na przykład program „Odpowiedzialnie z Naturą” propaguje działania na rzecz społecznej edukacji ekologicznej oraz promocji idei zrównoważonego rozwoju. Niedawno UNIT4 TETA została wyróżniona nagrodą EKO Inspiracja 2013 i z tej okazji sugeruje, że warto być ekologiczną firmą. Dlaczego?

 Oszczędność czasu i papieru

Obecnie tylko co dziesiąte przedsiębiorstwo w Polsce korzysta z e-faktur. Dla porównania w Wielkiej Brytanii blisko 90% firm w ten sposób rozlicza klientów. Elektroniczne faktury to nie tylko oszczędność papieru, ale przede wszystkim usystematyzowanie kluczowych dokumentów.

Coraz ważniejszą rolę odgrywają rozwiązania do zarządzania elektronicznym obiegiem dokumentów (EOD). Odpowiedzialne przedsiębiorstwa widzą w nich nie tylko innowacyjny sposób na ujarzmienie setek tysięcy dokumentów koniecznych dla funkcjonowania firmy, ale także szansę na ograniczenie niepotrzebnych wydruków.

 “Dzięki zastosowaniu EOD osiągamy wiele praktycznych korzyści. Możemy szybko i sprawnie wyszukiwać dokumenty, a ich zapis w formie elektronicznej pozwala na zmniejszenie przestrzeni archiwalnej firmy. Takie rozwiązanie sprzyja też rozwojowi pracy zdalnej. Poprzez komputery i urządzenia przenośne mamy dostęp do e-dokumentów z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, co podnosi sprawność organizacyjną firmy.”- mówi Grzegorz Sobański, Program Manager w UNIT4 TETA

 Innym sposobem na oszczędzenie papieru jest drukowanie dwustronne. Jest to podstawowa funkcjonalność większości drukarek i choć wydaje się banalna, w rzeczywistości przyczynia się do realnych oszczędności, bo jeśli wierzyć badaniom, rocznie przez nieefektywne wydruki marnuje się aż 5,5 mld stron.

 Dobre praktyki

 Obraz firmy to także zasady obowiązujące pracowników oraz kultura organizacyjna firmy. Coraz więcej ludzi prowadzi recykling w domu, dlaczego więc nie przenosić dobrych zwyczajów do miejsca pracy? Segregacja pozwala lepiej przygotować odpady do utylizacji lub ponownego wykorzystania, które sprawi, że zamienimy niepotrzebne wydatki w oszczędności.

 “W naszej firmie staramy się w codziennych obowiązkach pamiętać o proekologicznym podejściu. Jest to nie tylko deklaracja, ale przede wszystkim świadoma postawa przejawiająca się w tak prostych czynnościach, jak choćby segregacja śmieci czy wyłączanie z gniazdek nieużywanych urządzeń.” – mówi Dorota Koptaś-Góra, HR Manager w UNIT4 TETA

Ekologia nie jest już drogą fanaberią, ale obowiązkiem, który możemy realizować równolegle z celami biznesowymi firmy. Operatywne zarządzanie może zatem połączyć te dwa obszary, przynosząc wymierne korzyści.

Źródło: UNIT4

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Dyskusja

Nie dodano jeszcze komentarzy.

Napisz komentarz